Galery Art

  Hlavní stránka Přidat stránku do katalogu Vložit inzerát Pohlednice
 
  Zpět

Možnosti obyčejné tužky

Možnosti využití obyčejné tužky jsou neomezené. Je to nejzákladnější a nejklasičtější kreslící nástroj. Dovede zachytit všechny náměty: krajiny, městské scenérie, přímořské krajiny, interiéry, zátiší a portréty.Některé náměty jsou však pro tužku vhodnější než jiné. Hlavně jde o skici, studie a portréty. Obyčejnou tužkou můžeme kreslit na ulici, doma, v přírodě, vytvářet kompoziční studie, kreslit podle živého modelu.

Tvrdosti tužky
1.Vysoce kvalitní tužky v sedmnácti stupních tvrdosti.
Tužky označené B (měkké) tvoří tmavší linku a jsou určeny všeobecně pro kreslení. Ty označené H (tvrdé) vytvářejí světlejší linku a používají se často k rýsování a vypracování plánů. HB a F jsou středně tvrdé a hodí se rovněž pro běžné kreslení. Celá stupnice vypadá následovně (řazeno od nejtvrší po nejměkčí):
9H,..., 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B,...8B
2.Školní tužky ve třech stupních tvrdosti.
Měkké: č.1 - rovnající se 2B, a č.2 rovnající se B Tvrdé: č.3 - rovnající se H .

Zde uvádím seznam tužek které budete nejčastěji používat ke kreslení
- Jedna tužka 2B :Jedná se o nejběžnější tužku, jejíž pomocí budete moci vytvářet intenzivní odstíny černé a měkké odstíny šedé, je však zároveň schopna vytvořit i jemnou linku.
- Jedna tužka 4B a jedna tužka 6B: Tyto tužky se hosí zvláště pro široké kontury, rychlé skicování a pro vytváření tmavých ploch.
- Jedna tužka č. 2 školní kvality: Pro všeobecné použití a pro světlé stínování.

(materiál z knihy -Velká kniha o kresbě- José M. Parramón, Svojka a Vašut 1996.)

  Zpět


Komentáře ke článku

Jméno:


Komentář:
Nahoru

 


 

©Jan Hebký 2002