Galery Art

  Hlavní stránka Přidat stránku do katalogu Vložit inzerát Pohlednice
 
  Zpět

Jak a čím kreslit - Uhel ve dřevě

Jedním z prvních materiálů používaných ke kreslení byla zuhelnatělá větvička jívy, vrby nebo ořechu, tedy uhel. Je to primitivní kreslící prostředek, která používali již staří Řekové, Římané a umělci středověku a renesance. V šestnáctém století byly objeveny fixativy a Tizianovou a Tintorettovou metodou se stala kresba uhlem na bílý nebo modrý papír. Guercino nejradši kreslil uhlem namáčeným do lněného oleje, čímž dosahoval intenzivnější a sytější barvy.
Dnes malíři používají uhel ke kreslení kontur, skicování modelu, kompoziční studie a pro skici a předběžné kresby pod konečnou malbu. Uhel je v těchto případech užitečný, neboť jej lze snadno kouskem hadříku nebo papíru vymazat.
Uhel se prodává v tyčinkách o délce asi 15 cm a průměru pohybujícím se od 5 mm do 1,5 cm. Výrobci většinou dodávají tři stupně tvrdosti: měkké, střední a tvrdé. Uhel ve dřevě je odvozenina uhlu, která se vyrábí z uhlu a pojidel a je pokryta dřevem. Je znáná rovněž jako tužka Conté. Uhel ve dřevě se dodává ve třech, čtyřech a někdy i šesti stupních tvrdosti. Někdy se rozlišují číslicemi nebo písmeny a dělí se na velmi měkké , měkké, střední a tvrdé. Kromě uhlu a tužek existují i další kreslící pomůcky vynikající kvality. Vyrábejí se z lisovaného uhlu nebo umělého uhlí, které se v některých případech mísí s hlínou a pojidly, čímž dochází k ideálnímu spojení vlastností uhlu (zvláště v měkkých stupních) se silou a hustotou pastelu. Rovněž existují uhly ve formě válečků, které obsahují příměs hlíny a vytvářejí sytý a těžko odstranitelný matový povrch. Tyto tyčinky se vyrábějí v různých stupních tvrdosti. Většinou ve spojení s křídami nebo lisovaným uhlem se používá i uhlový prach ,který je určen k roztírání roztíracími tyčinkami a konečky prstů.

Největší nevýhodou používání uhlu je to, že je obtížné udržet jeho hrot ostrý , což vás nutí kreslit méně přesně a často ve velkém měřítku. Uhlem nelze kreslit miniatury. Studie postav uhlem se většinou kreslí na archy papíru velikosti 35x50 cm.Trato nepřesnost činí z uhlu daleko svobodnější a volnější prostředek než tužka.

Uhel a uhel ve dřevě se většinou hodí především pro studie, modelování účinku světla a stínu, pro tvorbu objemu. Proto je pro malíře vhodné si volit modely a osvětlení , která možnosti uhlu dostatečně využívají. Díky nestálosti uhlu a uhlu ve dřevě je nutno po dokončení kresbu zafixovat. Fixativy vytvářejí vrstvu nastříkané tekutiny, která po zaschnutí vytvoří film chránící a kryjící kresbu. Fixativy se prodávají ve skleničkách nebo rozstřikovačích .Kresby lze rovněž zafixovat směsí cukru, vody a alkoholu rozprášenou vodní pumpičkou nebo sprejem na rozstřikování laku na vlasy. Nicméně bezpečnějším a nejpraktičtějším způsobem fixování je použití rozprašovače určeného výhradně pro tento účel.

(materiál z knihy -Velká kniha o kresbě - José M. Parramón, Svojka a Vašut 1996.)  Zpět


Komentáře ke článku

Jméno:


Komentář:
Nahoru

 


 

©Jan Hebký 2002